середа, 28 квітня 2021 р.

 28 квітня   2021 року  

10 клас  українська мова

Добрий день, шановні  десятикласники. 

 Урок- відеоконференція на платформі  Zoom. 

Тема уроку: Контрольний диктант

Початок відеоконференції 12.00. Запрошую вас.

  Посилання відправлено у групу на вайбер. 


28 квітня   2021 року  

10 клас  українська література

Добрий день, шановні  десятикласники. 

 Урок- відеоконференція на платформі  Zoom. 

Тема уроку: О.Олесь. Життєвий і творчий шлях

Початок відеоконференції 13.00. Запрошую вас.

  Посилання відправлено у групу на вайбер. 

До зустрічі!

неділя, 25 квітня 2021 р.

 26 квітня   2021 року  

10 клас  українська література

Добрий день, шановні  десятикласники. 

 Урок- відеоконференція на платформі  Zoom. 

Тема уроку: М.Вороний  "Блакитна Панна", "Інфанта". Роздуми над поезією

Початок відеоконференції 12.00. Запрошую вас.

  Посилання відправлено у групу на вайбер. 

До зустрічі!

 

26 квітня 2021 року

6 клас    українська література 

 

Добрий день.

 У зошит записуєте  тему уроку, опрацьовуєте матеріал і записуєте в зошит  те, що вам рекомендовано.

Тема уроку : Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. Побудова байки «Щука»

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Л. Глібова, його байками, визначити ідейно-тематичне спрямування творів байкаря, пояснювати алегоричні образи; поглибити знання про байку, її особливості; виховувати усвідомлення важливості самокритичного погляду на різноманітні людські вади, почуття поваги до українського гумору, народного слова, почуття гумору.

ХІД УРОКУ 

Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Розповідь учителя про Л. Глібова. 

Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві — Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося усе красиве, але найбільш він любив доглядати за квітами, тому його прозвали "королем квітів". Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали: "Здоров був, Льолику, квітчастий королику". Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами.Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші "Сон".

Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти.

Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, айв усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І. Я. Франко назвав його "найкращим українським байкописом".

2. Ідейно-художній аналіз байки "Щука".

Зауважте: назви звірів, птахів, риб, комах у байках і казках пишуть з великої літери, бо це їхні імена.

2.1.Прослухайте байку за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SDYiRu7eKtM

2.2. Виразно   прочитайте  байку  комусь із членів родини.

2.3. У тексті зустрілися незнайомі слова  проведемо словникову роботу. 

Бомагу — скаргу;

буцімто — нібито;

шаплиці — дерев’яна посудина на зразок відра, тазу, діжечки;

стряпчий — чиновник, який наглядав за ходом справ по судових установах;

завсігди — завжди;

щупачок — маленька щука (самець щуки);

катюга — кат, той, хто виконує присуди, вироки; тут: жорстока людина.

2.4. Попрацюйте за змістом твору. Продумайте відповіді на запитання:

— Що ви знаєте про суд як законодавчий орган влади?

— Якої шкоди завдала Щука мешканцям ставка?

— Хто спіймав Щуку? Як про це сказано у творі?

— Знайдіть рядки у творі, в яких автор подає опис судців. Про що це свідчить? Власні думки обґрунтуйте.

— Що пов’язувало Лисицю зі Щукою?

— Чому Лисиця в суді з одного боку запропонувала страшну кару Щуці, а з другого їй допомогла?

— Як ви гадаєте, чому судді під час винесення вироку Щуці послухалися Лисицю?

— А над ким би ви здійснили суд у творі? Свою думку вмотивуйте.

— Що мав на увазі Л. Глібов, висловлюючи наступне:

— "Як не мудруй, а правди ніде діти.

— Кінців не можна поховать…»

— Через що, на ваш погляд, у байці не зазначено, хто конкретно подав "бумагу" до суду на Щуку? Особисті думки обґрунтуйте.

2.5. . Визначаємо тему, ідею, основну думку байки "Щука". (запишіть у зошит)

Тема: зображення суду над Щукою, яка чинила різноманітну шкоду в ставку його мешканцям і отримала вирок — повернутися знову до річки. 

Ідея: засудження дій судочинства, їх легковажність, безглуздість, а через образ Лисиці — підступності, хитрості, хабарництва.

Основна думка: "Як не мудруй, а правди ніде діти. Кінців не можна поховать". Судді зобов’язані діяти відповідно до законодавства, а не підтримувати зацікавлену особу (Лисицю).

             2.6.Прочитаний твір належить до жанру байки.

— Прочитайте у підручнику тлумачення слова байка. (Визначення запишіть у зошит) 

Байка — невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, в якому людське життя відтворюється в образах тварин, рослин і речей.

Сюжет (фабула) байки короткий, динамічний і драматичний.

Алегорія — інакомовне відображення абстрактного поняття, переданого за допомогою конкретного образу.

Наприклад, поняття мудрості показують в образі сови, хитрості — в образі лисиці, незграбності — в образі слона, ведмедя, хижості — в образі вовка, боягузтва — в образі зайця і т. ін.

Байка, як правило, складається з двох частин: основної розповідної частини та моралі (сили), що може складатися як із цілої строфи, так і з одного рядка.

Ознаки байки:               (Запишіть у зошит)

у байці змальовано якусь одну подію;

дійовими особами поряд з людьми виступають тварини, рослини, неживі предмети, які уособлюють риси характеру, взаємини людей, суспільні явища, завдяки чому твір набуває алегоричного змісту;

         персонажі уособлюють певні ідеї та людські характери, приміром:

Лисиця — лукавство, хитрість, лицемірство;

Вовк — хижість, жорстокість, несправедливість;

Осел — глупоту, впертість;

Бджола — працьовитість; 

висміюються людські хиби та вади;

майже кожна байка складається з двох основних частин: розповіді та моралі (повчання);

розповідна частина містить опис події (подій); за обсягом вона може бути невеликою або ж розлогою — може включати описи, діалоги, пейзажі, жарти тощо.

повчальна частина (мораль) може знаходитись і на початку, і в кінці байки, а іноді взагалі бути словесно не вираженою.

3. Підсумок учителя

Отже, сила байок Л. Глібова в тому, що майже в кожному творі відчувається народна точка зору на зображувані події. Розкриваючи паразитизм, жорстокість, невігластво, байкар протиставляв їм працьовитість і чесність. Сила впливу, переконливість і дієвість кращих байок Л. Глібова визначається їх високою художньою досконалістю і безкомпромісною правдою життя. Глибина алегоричних узагальнень ґрунтується в них не на якихось виняткових випадках чи конкретних історичних фактах, хоч вони й були покладені в основу байок, а на повсякденних реальних людських взаєминах. Завдяки цьому байки Л. Глібова зберігатимуть своє значення доти, доки у світі існуватимуть осуджені ним явища. Не дивно, що ті його байки, в яких висміяно лінощі, марнослів’я, чванство, хвалькуватість та інші вади, актуальні й сьогодні.

Кращі байки Л. Глібова, його ліричні вірші збагатили скарбницю української культури, здобули широке визнання в народі й забезпечили їхньому авторові вдячну пам’ять нащадків.

4. Узагальнення та систематизація знань.

                 "Перевірте себе".

Я знаю, що таке гумор, сатира, байка, алегорія, мораль.

Я знаю, яку будову має байка.

Я вмію визначати жанри гумористичних творів.

Я вмію виразно і вдумливо читати твір Л. Глібова, коментувати його прихований зміст.

Я знаю основну думку вивченої байки Л. Глібова, умію пояснювати алегоричні образи.

Я можу зіставляти описане в байці Л. Глібова із сучасним життям.

5.Домашнє завдання.

Байку "Щука" вивчити напам’ять, розповісти своїм членам сімї, провести самооцінювання, оцінку повідомити учителю.

 

 

понеділок, 19 квітня 2021 р.

 

19 квітня 2021 року

6 клас  українська література

Добрий день!

Тема уроку: Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки та ін.). Велика роль гумору в житті українців.

Мета: домогтися розуміння учнями ролі гумору в житті україн­ців; виробляти вміння розрізняти жанри гумористичних творів.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Подумайте над  питаннями:

• Чому і над чим сміється людина?

• Який буває сміх?

• Що вам відомо про такий  вид літературного жанру, як акровірш?

   Прочитайте  акровірш

Ніжна, мила і грайлива,
А, бува, що і лінива.
Танцювати вона любить,
Асю кішку приголубить.
Любить віршики складати
Ох, і гарна, що й казати!
Черевички модні має,
Казки братику читає…
А скажіть, хто її знає?

• Які байкарі світової літератури вам відомі?

IІ. Основний зміст уроку

Повідомлення  вчителя

1. Роль гумору в житті українців.

«Треба любити людину. Більше, ніж самого себе. Тільки тоді ти маєш право сміятися. І тоді людина разом з тобою буде сміятися... із себе, із своїх якихось хиб, недоліків», — так зазначав у своєму щоденни­ку Остап Вишня. І дійсно, сміятися треба вміти так, щоб не образити, не поранити людську душу, навіть говорячи про найнепривабливіші речі. Творча натура будь-якого гумориста: пильно підмічати в житті всі нега­разди, вади, болі, пропускати їх крізь своє серце, а потім шукати дотеп­не, влучне слово, щоб дошкульно висміяти чи доброзичливо покепку­вати над ними. Завдання це нелегке: як же треба любити людину, щоб, глузуючи з неї, дбати про її і всієї нації моральне здоров’я!

Із сумною іронічною посмішкою розкривають гумористи і менталі­тет українця, його негативні національні риси.

Але творче кредо письменника-гумориста — писати щось веселе; тому найвищий гонорар для гумориста — веселий блиск в очах народу.

2. Жанрова різноманітність гумористичних творів.

Як я  уже згадувала, серед комічного можна виокремити такі два основні жанрові різновиди – гумор (анекдот, усмішка, гумореска, співомовка) та сатиру (байка).

Гумор – доброзичливий, жартівливий сміх, що допомагає виправити певні вади людського характеру, недоліків поведінки тощо.

Сатира гостре висміювання, критика чогось або когось, його поведінки.

Серед гумористичних творів широкою популярністю в українського народу користуються такі:

Анекдот (від гр. aneсdotos — неопублікований) — жанр фольклору — коротка жартівлива розповідь про якийсь цікавий життєвий випадок з несподіваним і дотепним закінченням.

Н-д: Пряма мова

— Що таке пряма мова? — запитує вчителька Василька.

— Ну, це коли людина про щось говорить відверто!

— Наприклад?

— Я не вивчив уроку.

Байка — невеликий, здебільшого віршований повчально-гуморис­тичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, в якому людське життя відтворюється або в образах тварин, рослин і речей, або зве­дене до простих і умовних стосунків.

Приклад байки

КУРКА ТА ЛИСИЦЯ


Якось зранку в поле вийшла

Курка погуляти –

На сонечко подивитись,

Їжі пошукати.

Тільки щось знайшла в травиці,

Дзьобик свій відкрила,

Як з’явилася лисиця,

За горло вхопила.

- То вже кінець мені буде?!

– Курка загорлала.

 - Я ж іще, лисичко люба,

Та і не снідала.

Вдома ждуть мене курчата

– Пухкенькі клубочки.

Я їм і за маму, й тата

– І синам, і дочкам.

 Випустила курку лиска:

- Кажеш, маєш діти?

Маю й я, то може будем

Сім’ями дружити?

- Буду тільки рада тому

 – Дружбою твоєю.

- То веди мене додому,

Познайом з сім’єю.

Сполошилась курка сіра:

- Що воно робити?

Як приведу в хату звіра,

Згину я і діти.

Та й згадала, що капкан є

В саду, біля хати.

 Ставив ще торік господар,

Щоб тхора злапати.

- Поведу я рудохвосту

Городом до саду.

Попаде лисиця просто

В тхорячу засаду.

Вголос мовила:

 - Ходімо, дорога лисице,

Є гостинці в мене в сховку,

Прийму, як годиться.

От пішли вони городцем

Та до зелен-саду.

Курка піднялась, лисиця

Попала в засаду.

 - Ой-ой! Згинути я можу!

 Ой! Рятуй, благаю!

- Чим же я тобі поможу?

 Сил таких не маю.

Зате встигла зрозуміти,

Не скінчивши й школи:

Лиси із курми дружити

Не будуть ніколи!


Усмішка — різновид фейлетону та гуморески, введений в українську літературу Остапом Вишнею.

Гумореска — невеликий віршований, прозовий чи драматичний твір з комічним сюжетом, відмінний від сатиричного твору легкою, жар­тівливою тональністю.

Приклад гуморески Аркадія Музичука

"Два Миколи"


На уроці два Миколи

Про майбутнє мріють:

— Я відразу після школи

В фермери повіюсь.

Цього я давно чекаю,

Хочу жить в достатку.

Продам м’ясо —

і придбаю

Тракторця спочатку.

Через рік на «мерседеса»

Зароблю спокійно.

Бо для фермера колеса —

Це завжди надійно.

Оженюся на Марічці,

 Будинок збудую...

 — Ну, тоді я стану слідчим

 І все... конфіскую.


 


 

Співомовка — короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудова­ний на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому мотиві.

Приклад співомовки «Свиня свинею»

Степана Руданського

 


Несе мужик у ночовках

Додому свячене:

Яйця, паску, і ковбаси,

Й порося печене.

І порося, як підсвинок,

Та ще й з хроном в роті.

Несе, бідний, та й спіткнувся

У самім болоті.

 

І схибнулись нові ночви,

Затряслось свячене,

І в болото покотилось

Порося печене.

 

Глянув мужик на болото,

Посвистав до лиха,

Одвернувся, набік плюнув

Та й промовив стиха:

 

«Та свиня таки свинею!

Правду кажуть люди:

Святи її, хрести її —

Все свинею буде!»


 

Фейлетон — художньо-публіцистичний жанр літератури, в основі якого лежать реальні факти, зображені в сатиричному або гуморис­тичному плані.

3. Теорія літератури

Визначення понять «алегорія», «мораль»; особливості байки як лі­тературного жанру.

Алегорія (гр. allegoria — іномовлення) — вид метафори: іномовне зо­браження предмета чи явищ через інші, подібні до них, з метою наочно показати їх суттєві риси. Використовується, як правило, у загадках, байках і відзначається загально впізнавальним характером. Наприклад, у байках через характери дійових осіб — тварин і звірів — зображено риси людей, їх вдача; назви дійових осіб у таких випадках пишуться з ве­ликої літери: Вовк і Ягня, Лисичка й Журавель.

Мораль — повчальна частина байки.

Особливості байки:

а) розповідь про подію;

б) невелика кількість дійових осіб;

в) алегорична спрямованість;

г) повчальна значимість (мораль);

д) складається з двох частин: розповідної та повчальної.

 

Визначення понять,які виділені фіолетовим кольором,  запишіть у зошит і запам’ятайте.(Відправляти не потрібно!!!)

ІІІ. Підсумок уроку. Слово вчителя

Дійсно, гумор і сатира потрібні для того, щоб вилікуватися від усього хибного, поганого, некрасивого. Сміх потрібний, щоб ми весело прощалися зі своїми недоліками, щоб веселіше жили.
Думаю, що сьогоднішній урок викликав у вас щиру посмішку, зацікавлення до гумористичних творів.
А коли у висміяних персонажах побачите нібито себе, свою поведінку, то смійтесь разом з друзями і лікуйтеся від недоліків.

Подумайте над питанням і зробіть для себе висновок.

— Яка ж роль, на вашу думку, гумору і сатири в житті людей? 

 

ІV. Домашнє завдання.  (відправити на пошту)

За вибором учнів.

1)Скласти акровірш про власне ім’я.

                       Або

2) Самостійно скласти гумористичний твір чи записати курйозний випадок, який трапився з вами в школі, вдома.

 

 

 19 квітня   2021 року  

10 клас  українська література

Добрий день, шановні  десятикласники. 

 Урок- відеоконференція на платформі  Zoom. Тема уроку: М.Вороний  "Блакитна Панна". 

Початок відеоконференції 12.00. Запрошую вас.

  Посилання відправлено у групу на вайбер. 

До зустрічі!

четвер, 15 квітня 2021 р.

 

16 квітня  2021 року

 

6 клас   українська література

 

Добрий день.

 

Тема нашого уроку:   Розвиток мовлення.  Клим Джура — рятівник світу. Його друзі й вороги. Еволюція Клима від боягуза до супергероя.

 

Ми багато з вами працювали над характеристикою Клима, його друзів.

Підготуйте  зв’язне  висловлювання про Клима Джуру за самостійно складеним планом.

Відправляйте на електронну пошту 

 16 квітня 2021 

10 клас українська мова 

Добрий день.

Тема: Контрольна робота з теми "Іменник.Прикметник.Займенник.Числівник" 

Виконати роботу в Google формі  за покликанням  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfGy-v_a1ZFSxeIu63sVnC6BrcoDGkEb4zPaqlFDOZNOX73TA/viewform?usp=sf_link

 Час виконання  з 12.00 до 12.30.

Своєчасно заходьте за посиланням. Виникатимуть запитання, пишіть у групі.

понеділок, 12 квітня 2021 р.

 6 квітня 2021 

 10 клас     українська література  

Добрий день.

 Шановні учні, сьогодні опрацьовуємо  тему:  М.Вороний- ідеолог модернізації української літератури.

                                                   Хід уроку

1. Опрацюйте матеріал підручника с.282-288

2. Перегляньте відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=rmsSaRqELKw  

3. На основі опрацьованого матеріалу складіть досьє на Миколу Вороного.

                                   Структура  досьє

1. Прізвище, ім'я по батькові

2. Дата народження

3. Місце народження

4.Батьки

5. Освіта 

6. Місце проживання

7. Громадська діяльність

8. Літературна діяльність 

Домашнє завдання 

Відправити написане досьє на пошту вчителя. (відправити впродовж понеділка, вівторка до 15.00)

Успіхів вам!


 

12 квітня 2021

6 клас     українська література

Добрий день шестикласники!

Працюємо над темою. Успіхів  вам.

Тема уроку. Леся Воронина. Повість «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Стосунки між різними поколіннями в родині. (Записуємо у зошит)

 

ХІД УРОКУ

 

1. Актуалізація опорних знань.

 1. Прочитайте запитання і продумайте  відповідь на них.

-  Чому батьки Клима вели розкопки саме у давньому Єгипті?

- Знайдіть у тексті  уривок, що розкриває план синьомордів і прочитайте його.

-  Яку зброю проти синьомордів запропонував Климко батькам?

 

2. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Характеристика родини Джур.

 - Чим незвичною була родина Джур?

(«… усі представники роду Джур втаємничені у прадавні секрети характерництва. … пані Соломія, як її називають учні й прихильники, змогла поєднати чудодійні сили наших пращурів із найсучаснішими науковими здобутками. І замаскувала свій універсальний прилад у старому «Запорожці).

- Хто такі характерники?

 (Назва віщуна, чаклуна на Запорозькій Січі. Займався не лише яснобаченням, але й лікуванням поранених козаків, їх психотерапією та психофізичною підготовкою).

-         Охарактеризуйте батьків Клима.

-         Що нового дізнався Клим про свою бабусю Соломію?

-         - Як бабуся розправилася зі своїми жабами-ворогами, що тримали її у полоні?Про що це свідчить?

-          

3. Гра «Впізнай героя». (Дати відповіді у зошиті, сфотографувати і відправити мені на пошту).

1. «… Одного дня звичайнісінький хлопець, життя якого досі було похмурим і буденним, захворів» .

2. «лагідна старенька жіночка, котра весь час поралася на кухні й поливала квіточки у вазонах».

3. «винахідниця, яка створила машину часу й приготувала протиотруту від вірусу страху».

4.  «…про мою бабусю він  говорить з величезною повагою й захопленням» .

5 «Він завжди понад усе любив гроші і владу. Після літніх канікул він не вилазив із салону ігрових автоматів – програвав щодня купу грошей…»

6. «… перед нашестям синьомордів ми були цирковими акробатами» .

7. Помічником блакитних прибульців серед людей виявився....

8. Вона любила мугикати собі під ніс пісню групи «Бітлз» «Yellow submarine».

 

4. Схарактеризуйте стосунки між членами родини:

Климком і бабусею;           Климком і батьками.(Відповідь запишіть у зошит)

 

Складіть асоціативне гроно. (Запишіть у зошит)

 


 




Родина Клима Джури

 

 


5. Слово вчителя

Проаналізувавши героїв твору, можемо зробити висновок. Справжня сім’я тримається не тільки на родинних зв’язках, а насамперед на взаєморозумінні, любові, взаємоповазі, умінні турбуватись одне за одного. І саме такою є родина Климка Джури.

 

6. Домашнє завдання

 Скласти сенкан до образів: Клима, бабусі,  батьків. (Відправити на пошту вчителя.)