7 травня 2021 року
10 клас українська мова
Добрий день, шановні десятикласники.
Тема уроку: Розвиток мовлення. Доповідь у науковому стилі
Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з особливостями підготовки доповіді, прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією.Уважно прочитайте матеріал.
1. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя
Початок академічного красномовства в Україні припадав на XVII —XVIII ст. і пов'язаний із діяльністю Києво-Могилянської академії. У XIX ст.. у зв'язку з пробудженням суспільно-політичної думки академічне красномовство, зокрема такі його жанри як лекція та доповідь перетворюються на загальнодоступні. Спочатку лекцію або доповідь відвідують студенти інших факультетів навчального доповідь — жанр наукового стилю, що передбачає розгорнуте повідомлення з певної теми; виголошується в аудиторії. У доповіді порушують актуальні наукові проблеми, що потребують вирішення. З-поміж вимог до наукової доповіді основними є такі: наукова обґрунтованість, достовірність фактичного матеріалу, переконливість висновків, висловлення власного ставлення до порушеної проблеми.
Усне спілкування поділяють на публічне і приватне. Особливим різновидом усного спілкування є публічний виступ.
Жанри академічного красномовства:
лекція (вузівська, шкільна) науково-популярна лекція, наукова доповідь наукове повідомлення, науковий огляд.
Одна з найпоширеніших форм публічних виступів — доповідь.
Тлумачний словник визначає доповідь як публічну промову, виступ.
Доповіді бувають: наукові, політичні, ділові, звітні
Основна мета доповіді — донести до слухачів наукову інформацію.
Одна з головних умов успішності доповіді — вміння доповідача встановлювати та зберігати контакт з аудиторією.
Контакт з аудиторією необхідний для привертання уваги слухачів, для того,щоб мовлення сприймалося легко і з інтересом, і для того, щоб впливати на слухачів (для цього ми, власне, і говоримо!).Контакт з аудиторією починається з паузи (перед початком виступу, поки люди не зосередилися). Помилка оратора: спиняти аудиторію, потребувати тиші, робити зауваження тим, хто спізнився.
Однією з важливих складових є вміння оратора встановити зоровий контакт із аудиторією. Зоровий контакт — це не лише спосіб зв’язку з аудиторією з метою донести до неї необхідну інформацію, але й спосіб отримати зворотний зв’язок від аудиторії — наскільки аудиторія зрозуміла сказане (можливо, необхідно щось повторити).
Якою б цікавою не була тема, увага аудиторії з часом розсіюється. Її необхідно підтримувати за допомогою таких ораторських прийомів:
1) Прийом питання-відповідь. Оратор ставить запитання і сам дає відповідь, висуває можливі сумніви і заперечення, з’ясовує їх і приходить до загального висновку.
2) Перехід від монологу до діалогу (полеміки) дозволяє залучати до процесу обговорення окремих учасників, активізувати тим самим їх інтерес.
3) Прийом створення проблемної ситуації. Слухачам пропонується ситуація, яка вимагає питання «Чому?», що стимулює їхню пізнавальну активність.
4) Прийом новизни інформації, гіпотез змушує аудиторію робити припущення, розмірковувати.
5) Показ практичної значимості інформації.
6) Використання гумору дозволяє швидко завоювати аудиторію.
7) Короткий відступ від теми дає можливість слухачам «відпочити».
8) Уповільнення темпу з поступовим пониженням сили голосу сприяє привертанню уваги до головних моментів виступу (прийом «тихий голос»).
9) Прийом градації — наростання змістового та емоційного значення слова.
Градація дозволяє посилити, додати емоційної виразності фразі, сформульованій думці.
Важливий критерій оцінки того, хто виступає перед аудиторією, —техніка мови. Її складові:
1) Дикція (від лат. diction — «вимова») — це вимова звуків. Існує ціла низка спеціальних вправ, які формують чітку дикцію (проголошення в різному темпі скоромовок, а також спеціальної техніки дихання).
Мишка раз прийшла до кішки,
Уклонилась кішці в ніжки,
Кішці – смішки,
Мишці – нітрішки.
2) Темп (від лат. tempus –«час») — це швидкість нашої мови, той час, за який ми вимовляємо текст. Нормальний темп української мови — 120 слів за хвилину. (Це означає, що одна сторінка комп’ютерного тексту, який надруковано через 1,5 інтервалу, повинна читатися за 2–2,5 хвилини).
3) Тембр — додаткове артикуляційно-акустичне забарвлення голосу, його колорит. За тембром голосу встановлюють його тип: бас, баритон, тенор, сопрано, колоратурне сопрано тощо. Тип голосу може бути загальним, але в кожної людини свій тембр, свій тембровий відтінок.
4) Інтонація (від лат. intonare — «голосно вимовляти») — важливий змістовно роздільний засіб мови.
Майстерність оратора проявляється в посиленні впливу жесту, міміки. Від значимих жестів, що сприяють успіху мови, необхідно відрізняти беззмістовні, механічні (крутити головою, поправляти волосся, одяг, крутити ручку тощо).
Стверджують, що вдалий і найдосконаліший жест той, який не помічають слухачі, тобто який органічно зливається зі змістом мови.
Основною ознакою почуттів того, хто говорить, є вираз обличчя. Міміка оратора стимулює емоції аудиторії, вона здатна передати гаму переживань:радість і жаль, сумнів, іронію, рішучість. Вираз обличчя повинен відповідати характеру мови. Обличчя і весь зовнішній вигляд промовця повинні виражати доброзичливе і навіть приязне ставлення. Аудиторія не любить сердитих чи байдужих.
Підготовка до виголошення доповіді відбувається в такій послідовності:
1) з'ясуйте мету й завдання доповіді, ураховуючи цільову аудиторію;
2) сформулюйте тему та мікротеми, запишіть складний план;
3) доберіть і опрацюйте наукову літературу; зробіть тематичні виписки і запишіть тези;
4) визначте дискусійні питання, продумайте, як їх репрезентувати в доповіді;
5) визначте, які способи ілюстрації фактичного матеріалу доцільно використати для розкриття кожного пункту плану (мультимедійна презентація, таблиця, малюнки, схеми, діаграми, відеозаписи тощо);
6) продумайте оригінальний початок доповіді (наприклад, досвідчені мовці радять починати доповідь із несподіваної для слухачів тези, риторичного питання, приголомшливого факту тощо);
7) відповідно до мети доповіді сформулюйте висновки;
8) письмово оформіть матеріали доповіді;
9) перевірте текст доповіді на відповідність основним вимогам до усного виступу; проаналізуйте послідовність і пропорційність її частин, зважаючи на кількість і якість ілюстративного матеріалу, усуньте зайве, удоскональте стиль викладу, виправте помилки;
10) спочатку доповідь прочитайте вголос удома перед уявними чи реальними слухачами (можна зробити відео- або аудіозапис), потім, спираючись на план і цитати, прочитайте доповідь ще раз;
11) відредагуйте (у разі потреби) текст;
12) спрогнозуйте можливі питання слухачів і підготуйтеся до відповіді на них під час обговорення доповіді.
Доповідь виголошують на уроці, зборах чи тематичному вечорі, на занятті гуртка. Після виголошення доповіді автор обов'язково називає використані джерела.
Домашнє завдання .
Напишіть доповідь на одну із тем:
1. "Від чого залежить довголіття людини"
2."Без верби і калини нема України"
Надсилати роботу на пошту не потрібно. Виступати будете перед аудиторією, коли будемо працювати очно.