вівторок, 30 березня 2021 р.

31 березня 2021 року 

Українська  мова  10 клас

 Доброго дня десятикласники!

Тема уроку: Займенник. Відмінювання та правопис  займенників.

Запрошую вас на урок- відеоконференцію Zoom

Початок 12.00. Посилання  відправлено  у групу "Українська" на вайбер.

Приєднуйтеся завчасно.


Українська література      10 клас 

Контрольна робота №5.   Творчість Лесі Українки 

Виконати тестові завдання  в Google  forms  за

 посиланням https://docs.google.com/forms/d/193LqxHQdrm76TFNvEfaqIBZIB7AbkbEDmuvpuKkpbZk/edit

Зверніть увагу! Доступ до виконання буде відкритий о 13.00. Час обмежений.



понеділок, 29 березня 2021 р.

 

29.03.2021    Українська література   6 клас

Тема уроку: Леся Воронина — сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9»

                                                  Добрий день, шестикласники!

1.      Розповідь про письменницю

Леся Воронина (справжнє ім’я Вороніна Олена Анастасіївна) – улюблена письменниця багатьох дітей, журналістка, перекладачка.

Літературні псевдоніми:

Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич.

Народилася 21 березня 1955 року у Києві в письменницькій родині.(« Назвали Лесею на честь Лесі Українки, та в паспортному столі не захотіли записувати, сказали: «Таково імені нєту», а Леся, мовляв, – похідне від Лариси або Олександри, тож мама записала мене Оленою. Та я все життя – Леся»). Дід - Прохор Воронин - був письменником, тато - художником-оформлювачем та реставратором. Мама перекладала книжки з кількох європейських мов. Маленька Леся почувалася білою вороною, бо розмовляла у російськомовному Києві українською. Рано почала читати. І сама дуже швидко почала вигадувати різні історії. («Мені здавалося, що це є в кожної людини. З подивом дізналася, що такі здібності мають не всі, а діти ж люблять різні цікаві історії! Я й ста¬ла таким собі неформальним лідером у садку, а потім у школі. Мої одноклас¬ники страшенно любили слухати ті кумедні побрехеньки. А ще я вміла досить точно копіювати й пародіювати інших, вигадувала різні сценки. Та хоча зрос¬тала в літературному середовищі, пись¬менники здавалися мені якимись осо¬бливими, унікальними – куди вже мені до тих небожителів?! Але все одно пи¬сати почала рано (для себе) десь у пер¬шому класі»).

1972 р. вступила на заочне відділення філологічного факультету Київського держуніверситету ім. Т. Г. Шевченка, який закінчила 1979 р. За роки навчання встигла попрацювати кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогово і т. д. Мандрувала Україною (автостопом) та Польщею (на байдарках). Протягом 1987–1991 рр. працювала редактором відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». З 1991 року працювала у дитячому журналі «Соняшник» (з 1992 до 2006 року — головним редактором часопису). Нині – автор та ведуча програм на радіо «Культура». Член Спілки письменників України, член Асоціації Українських письменників. Пише для дітей, бо вважає,  «що найкращі люди – це діти й підлітки, вони щирі й безкомпромісні. Вони вірять, що світ можна змінити на краще, вміють дружити й жертвувати собою заради іншого, сприймають життя оголеними нервами. Це вже потім на людині наростає захисний панцир і вона вчиться йти на компроміси, пристосовуватися й відмовлятися від найцінніших речей заради грошей, слави, посади…»

                         В одному з інтерв’ю Леся Воронина зауважила:

- Мені здається, що найгірші вчинки людина робить під впливом страху. Наше суспільство ніби й справді заражене вірусом страху, і я дуже хочу, щоб ми його позбулися. Щоб ми не привчали своїх дітей змалечку пристосовуватися й озиратися на всі боки, втягнувши голову у плечі. Отож, герої моєї пригодницько-фантастичної повісті, потрапляючи у небезпечні, а часом і неймовірні ситуації, вчаться долати переляк і  перемагати власну слабкодухість, рятуючи інших. А ще я переконана, що сміх — це неймовірно сильна зброя, адже всі паскудства у світі роблять люди, цілковито позбавлені почуття гумору.

- Як же подолав страх, цю тяжку недугу людства, головний герой повісті Лесі Ворониної «Таємне Товариство боягузів, або Засіб від переляку №9»? Вам цікаво, як цьому звичайному українському хлопчині, звичайнісінькому боягузові, вдалося врятувати Землю від космічних прибульців, які заразили більшість людей вірусом страху? Тож для цього пориньмо у світ пригод, романтики, фантастики, починаймо нашу захоплюючу подорож сторінками повісті.

2. Перегляньте відеоролики за посиланнями, запишіть у зошит цікаві факти з життя письменниці

https://www.youtube.com/watch?v=gwtisTYLw00

 

https://www.youtube.com/watch?v=MQy-jyjnsDk

 

Домашнє завдання .

 

Прочитайте «Таємне Товариство боягузів, або засіб від  переляку №9»

 

Успіхів вам!

пʼятниця, 26 березня 2021 р.

 

26.03.2021    Українська література   6 клас

Тема уроку: Я. Стельмах. «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера». Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків — головних героїв

Добрий день, шестикласники!

Сьогодні  працюємо над характеристикою образів, виведених Ярославом Стельмахом у творі. Хтось з них нам подобається більше, хтось менше, але вони відіграють важливу роль у розкритті задуму автора. Діти, пригадайте, яких персонажів твору називають головними, другорядними? Кого можна вважати головними персонажами твору? Головних персонажів твору часом навіть можна вважати "дітьми" письменника. Саме в їх уста автор вкладає власні думки, вони часто діють так, як діяв би автор, навіть схожі на нього. Але слід відрізняти твори автобіографічні, у яких відтворено багато подій з життя автора, його переживань, від інших творів. Цей твір не автобіографічний, хоча, без сумніву, герої його родом з письменникового дитинства.

Ви складали паспорт твору самостійно. Подаю зразок. Перевірте себе, доповніть свій варіант. Хто не виконав завдання,  запишіть .

Автор – Ярослав Стельмах

Рід – епос

Жанр: пригодницька повість.

Тема – розповідь про пригоди Сергія і Митька, які трапилися з ними влітку після п’ятого класу.

Ідея: уславлення дружби, поваги до бабусі, наполегливості у прагненні подолати будь-які труднощі (Сергій і Митько); засудження хвалькуватості, хитрості, улесливості (Василь Трош).

Основна думка: те, що було таємним, стає відомим;  намагання Василем ошукати, налякати Сергія і Митька посприяло тому, що друзі захопилися зоологією і виявили брехуна.

Головні герої:

Сергій Стеценко , Митько Омельчук , Василь Трош , дід Трохим, бабуся, батьки Митька та Сергія,

ботанічка Ірина Семенівна .

 

Композиція.  Повість складається з 9 розділів, кожний із яких має свою експозицію, зав’язку, розвиток дії, кульмінацію та розв’язку.

Експозиція: події, що відбувалися в дядька Гната з тромбоном; хлопці не виявили того, хто живе в озері.

Зав`язка: Сергій з Митьком почули неясний рухколо води, а потім побачили щось «неймовірне»; рятування Василя.

Кульмінація: велике викриття – Василь імітував життя чудовиська в озері.

Розв`язка: подяка Сергія і Митька Василеві за те, що він влаштував їм чудові канікули і прищепив інтерес до зоології.

Охарактеризуйте  образи Митька, Сергія та Василя за планом (усно)

 

1. Хто герой, чим займається?

2. Другорядний чи головний персонаж?

3. Портрет героя.

4. Вчинки героя. Як вони його характеризують?

5. Мова як засіб вираження персонажа.

6. Ставлення до нього інших дійових осіб.

7. Ставлення автора до героя.

8. З якими відомими героями перегукується аналізований образ?

9. Ваше сприйняття героя.

10. Хто з персонажів сподобався вам більше? Чому?

11. Які риси характеру хлопців ви хотіли б виховати в собі? 

 

Домашнє завдання .

Складіть досьє, запишіть у зошит, відправте на мою пошту.

Досьє

1.Ім’я головних персонажів та прізвище.

2.Портрет.

2.Місце проживання .

3. Освіта.

4. Сім’я (Митько проживає із …; Сергій …).

5. Місце перебування.

6.Мета приїзду.

7.Улюблені заняття.

8.Висновки про характер.

 

Успіхів вам!